Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

forenzní fórum / the forensic forum

ÚVODNÍK K NOVÉ RUBRICE FORENZNÍ FÓRUM


Vážení kolegové, milé kolegyně,

náš tradiční odborný časopis Česká a slovenská psychiatrie získal "samostatnost". Od 1. ledna 2010 je nakladatelem časopisu občanské sdružení Česká psychiatrická společnost. Toto "osamostatnění" časopisu sice může být hodnoceno různě, nepochybně však je pro nás, psychiatry, členy České psychiatrické společnosti, o. s., velkou výzvou k tomu, abychom časopis vnímali jako skutečně svůj vlastní odborný časopis a dle svých možností se aktivně podíleli na jeho odborném rozvoji a společenském významu. Moderně zpracovaný, čtivý a odborně aktuální časopis byl a v budoucnosti jistě bude významným mediálním prostředím pro naše odborné diskuse. Bude jistě i v budoucnosti důležitým průvodcem psychiatrů, pedopsychiatrů, adiktologů, sexuologů a klinických psychologů při jejich postgraduálním a celoživotním vzdělávání. Není třeba vysvětlovat, jak je tento vzdělávací význam časopisu aktuální dnes, v době, kdy dochází k pozvolnému narušení systému postgraduálního vzdělávání lékařů.

Z podnětu předsedy výboru České psychiatrické společnosti, o. s., profesora MUDr. Jiřího Rabocha, DrSc., a se souhlasem vedoucího redaktora časopisu Česká a slovenská psychiatrie MUDr. Martina Anderse, Ph.D., jsem se společně s PhDr. Karlem Netíkem, CSc., ujal úkolu koordinovat rubriku časopisu nazvanou Forenzní fórum. Tato rubrika se bude orientovat na odborné otázky forenzních (soudně lékařských) oborů, tedy soudní psychiatrie, soudní pedopsychiatrie, soudní adiktologie, soudní sexuologie a soudní psychologie. Forenzní obory jsou natolik specifické a odlišné od klinických oborů, že si svou rubriku zaslouží. Jistě mně dáte za pravdu, že forenzní náhled je v našich oborech velmi důležitý i pro standardní klinickou praxi. Rozhodně tedy nejde jen o  odborné otázky, které by se týkaly pouze soudních znalců.

Rubrika Forenzní fórum si klade za cíl přispět k postgraduálnímu a  celoživotnímu vzdělávání v našich forenzních oborech. Domnívám se, že tento vzdělávací význam Forenzního fóra je nemalý, když uvážíme, že vyjma velmi přehledné a odborně průběžně aktualizované učebnice Soudní psychiatrie a  psychologie (3., rozšířené a aktualizované vydání) doc. MUDr. Pavla Pavlovského, CSc., et al., nemáme v současné době na české odborné scéně k  dispozici jinou učebnici, která by se problematikou forenzních psychiatrických, sexuologických a psychologických oborů speciálně zabývala. Rubrika Forenzní fórum bude též prostorem pro informace o nových zdravotnických právních normách, o jejich interpretacích a uplatňování v klinické praxi. Forenzní fórum má dále ambice prostřednictvím rozhovorů s odborníky z pohledu forenzní psychiatrie a psychologie a souvisejících či hraničních oborů podávat informace z oblasti práva, sociologie, toxikologie, soudního lékařství atd.

Považuji za důležité upozornit na to, že název rubriky Forenzní fórum není náhodný. Jedním z hlavních jejích cílů je totiž umožnit odbornou diskusi všech, které tato forenzní oblast zajímá. Pokud se rubrika stane skutečně fórem - náměstím k široké výměně názorů a zkušeností ve forenzních oborech, potom bude plnit svůj účel. Jen takovouto širokou výměnou názorů lze totiž získat jakýsi pragmatický odborný konsensus, který je, jak víme, pro naše forenzní obory velmi významný. Odborné poznatky a závěry ve forenzní psychiatrii a  psychologii jsou totiž závislé nejenom na úzce odborných poznatcích, ale také na vlivu proměnlivého společenského prostředí se stále se měnícími společenskými názory a postoji. Obracím se proto na všechny odborníky z  oblasti výše uvedených forenzních oborů s výzvou ke spolupráci při tvorbě Forenzního fóra. Domnívám se, že zvláště sekce soudní psychiatrie Psychiatrické společnosti ČLS JEP by zde mohla nalézt užitečnou platformu k  prezentování svých původních prací, souborných referátů, kazuistik, zkušeností a názorů. Rubrika Forenzní fórum by mohla být také dobrým místem pro prezentaci odborníků a institucí, kteří se zabývají postgraduálním vzděláváním soudních znalců (či žadatelů o znalecké oprávnění), a to ať již jde o bývalé pracovníky IPVZ nebo univerzity, popř. specializovaná odborná forenzní centra, psychiatrické léčebny či specializovaná pracoviště zabývající se výkonem ochranných léčebných opatření (ochranné léčby, zabezpečovací detence). Zvláště si dovoluji obrátit se na renomované odborníky v soudní psychiatrii, pedopsychiatrii, sexuologii, adiktologii a psychologii (záměrně je nejmenuji, protože nejsem kompetentní vytvářet jakékoliv, byť nechtěné, hodnotící soudy). Se stejnou prosbou o spolupráci se obracím na naše slovenské kolegy. Za významnou považuji skutečnost, že rubrika Forenzní fórum je též jakýmsi konzultačním místem, na které se můžeme obracet s dotazy týkajícími se různých forenzních problémů, a to jak těch, které vyplývají z naší běžné klinické praxe, tak i těch, které pramení ze specializované soudně znalecké činnosti. Pokud se bude Forenznímu fóru ?dařit?, může se v budoucnosti stát užitečnou a  čtivou rubrikou i pro lékaře jiných oborů, popřípadě i pro zástupce České lékařské komory a Asociace klinických psychologů ČR, pro pracovníky justice, policie, advokacie, vězeňství nebo pro pracovníky Probační a mediační služby ČR.

Pro naplnění výše uvedených cílů Forenzního fóra by bylo dle mého názoru užitečné vytvořit jakousi skupinu odborníků, "stálých dopisovatelů", z celé České republiky. Mělo by to svůj význam, protože jakkoliv je Česká republika malou zemí, může se někdy odborná praxe ve forenzních oborech překvapivě regionálně lišit. Pokud byste měli, vážení kolegové a milé kolegyně, zájem o  intenzivnější spolupráci při tvorbě rubriky Forenzní fórum, obraťte se na moji níže uvedenou adresu nebo přímo na vedoucího redaktora časopisu Česká a  slovenská psychiatrie MUDr. Martina Anderse, Ph.D. (Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN, Ke Karlovu 11, 128 00 Praha 2, e-mail: anders.martin@vfn.cz).

Dalším přínosem pro odbornou kvalitu rubriky by bylo, kdybyste napsali, jaká témata, problémy či otázky z forenzních oborů vás nejvíce zajímají. Tato sdělení by do budoucna mohla přispět k vyšší atraktivnosti kursů soudní psychiatrie a psychologie, které například organizuje IPVZ (MUDr. Jiří Švarc, Ph.D.) nebo Centrum soudní psychiatrie a psychologie 1. LF UK v Praze 2 (prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.).

Věřím, že rubrika Forenzní fórum se stane tradiční a čtenáři vyhledávanou stránkou časopisu Česká a slovenská psychiatrie. Vážení kolegové a milé kolegyně, těším se na spolupráci s vámi.

MUDr. Ladislav Procházka
pověřený koordinátor rubriky Forenzní fórum
Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2010;106(1): 46 -47

Zpět