Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

kongresy, konference, kursy

OMI - SALZBURG MEDICAL SEMINARS INTERNATIONAL

Martin Černý1, Dita Kalnická2, Jan Vevera1,3

1 Psychiatrická klinika 1. LF a VFN, Praha
2 Psychiatrická klinika FN a LF UK, Hradec Králové
37. polní nemocnice AČR

Ve dnech 19.-25. 9. 2010 jsme měli možnost zúčastnit se semináře OMI - Salzburg Medical Seminars International (SMSI) -, věnovanému psychiatrii, který se konal v Salcburku v Rakousku. Jedná se o postgraduální medicínský edukační program určený pro vysoce kvalifikované, anglicky mluvící lékaře ze střední a východní Evropy, Ruska, centrální Asie a přilehlých zemí. Tyto jednotýdenní kurzy jsou organizovány salcburským fondem American Austrian Foundation (AAF), spoluzakladateli jsou rakouské Ministerstvo pro vědu a  výzkum a Open Society Institut (OSI). Na financování se podílejí i další dárci a organizace. Koordinátorem projektu za Českou republiku je Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (www.vdv.cz), na jehož stránkách je možno se přihlásit. Přihlašovací procedura je poměrně náročná, účastníci jsou vybíráni komisí SMSI. Programy jsou zaměřené převážně na somatické obory. Účast na týdenním semináři je podmínkou pro další možnou účast na měsíční stáži. Z České republiky se doposud těchto týdenních kurzů zúčastnilo přes 400 lékařů (zřejmě ze somatických oborů).

Česká a slovenská psychiatrie

Semináře se zúčastnilo 32 psychiatrů z 19 zemí. V úvodu a na závěr semináře se píše znalostní test, jehož úspěšné splnění je podmínkou k další žádosti o  stáž. Program probíhal denně od 8 do 16 hod., náplní byly přednášky a také prezentace kazuistik jednotlivých účastníků s následnou diskusí, vše v  anglickém jazyce. Seminář byl bezproblémově organizován. AAF hradilo cestovní výdaje a ubytování v nádherném zrekonstruovaném zámečku Schloss Arenberg, situovaném blízko centra města. Trávení volného času bylo ponecháno na fantazii a osobních preferencích účastníků, přičemž personál na recepci ochotně poskytl mapu města a okolí i cenné rady.

Salcburské semináře pro lékaře z oboru psychiatrie se konají pravidelně jedenkrát ročně a jejich náplň je pokaždé jiná. Tématem proběhlého semináře byl "Životní cyklus" s převahou přednášek z gerontopsychiatrie a  pedopsychiatrie. Přednášejícími byli: prof. Michael Sachs a prof. Margaret Hertzig (Weill Medical College of Cornell University, New York, USA) - psychoterapie, resp. pedopsychiatrie; prof. Wolfgang Fleischhacker (Medical University Innsbruck, Rakousko) - farmakoterapie; ass. prof. Balkrishna Kalayam (WC Payne Whitney Westchester General Adult Psychiatry Service, New York, USA) - gerontopsychiatrie; dr. Mallay Occhiogrosso (NewYork Presbyterian Hospital, USA) - gender rozdíly, těhotenství, pre- a perinatální problematika v psychiatrii.

Úvodní přednáška semináře měla identický název: "Životní cyklus" a prof. Sachs v ní demonstroval souvislost mezi příznaky duševní poruchy a aktuální životní fází, ve které se pacient nachází. Na jedné straně postavil klasický koncept vlivu problematického průběhu jednotlivých klíčových fází vývoje osobnosti na budoucí životní fungování a psychopatologii (jak je definoval S. Freud, E. Erikson a další). Upozornil však také na to, jakým způsobem se mohou zcela fyziologické a s věkem související změny životního postoje odrazit na vývoji již přítomné duševní poruchy. Na kazuistice muže středního věku s dg. poruchy s bludy znázornil, jak pochopení jeho životní fáze a podpora jejího překlenutí ze strany terapeutů zásadně zlepšila kvalitu života pacienta a umožnila "sociální úzdravu" i při trvání příznaků původní nemoci.

Kromě tematických přednášek týkajících se životního cyklu (včetně "ženského cyklu" a problematiky duševních poruch před porodem a po něm) byly do programu zařazeny i dvě přednášky o psychoterapii (na téma přenos a protipřenos v  terapeutickém vztahu a psychoterapie u schizofrenie) a dvě přednášky o  farmakoterapii duševních poruch (bipolární porucha a schizofrenie).

V přednášce o poruchách osobnosti ve stáří dr. Kalayam upozornil na to, že až dosud se v amerických učebnicích uvádí, že osoby s hraniční poruchou osobnosti se většinou nedožijí stáří. Toto zjištění vychází z průřezových studií, které skutečně nacházejí podstatně méně hraničních poruch osobnosti v pozdějším věku. Není to ale proto, že by vlivem hazardního stylu života či suicidálních tendencí "vymřeli", nebo se v průběhu doby "zklidnili". Impulsivní rysy chování skutečně s věkem částečně ustoupí, ale do popředí se dostanou depresivní příznaky. Z bývalých pacientů s hraniční poruchou osobnosti se tak ve stáří stanou pacienti trpící depresemi.

Velmi zajímavá byla i "netematická" přednáška prof. Fleischhackera s názvem "Jak začít výzkumnou kariéru". Prof. Fleischhacker v ní velmi srozumitelným způsobem shrnul základní praktické doporučení ohledně sestavení a vedení výzkumného týmu, publikování výsledků, ale také zásady čtení vědeckých článků k získání validních informací o problematice.

Velkou výhodou tohoto semináře oproti vědeckým konferencím byla možnost osobní neformální diskuse s jednotlivými přednášejícími v čase mimo odborný program.

Salcburk nabízí spoustu možností, kromě zajímavých kulturních a historických pozoruhodností (narodil se a žil zde W. A. Mozart) se vám může poštěstit stát se dirigentem Salcburského orchestru (jak dokazuje fotografie). Pokud se zúčastníte OMI-Semináře, můžete se seznámit se situací a odlišnostmi praxe kolegů psychiatrů v zahraničí a navázat další spolupráci, a především se dozvědět odborné informace od renomovaných odborníků. Zájemci o účast na OMI-Semináři mohou najít další údaje včetně přihlášení na webové adrese: http://www.vdv.cz/programy/vzdelani/salzburg-medical-seminars-international/.


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2011;107(1): 39 -40

Zpět