Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

recenze

Shrier A.
NEVRATNÉ POŠKOZENÍ: JAK NAŠE DCERY PROPADAJÍ TRANSGENDEROVÉ MÁNII


(z angl. originálu Irreversible Damage: The Transgender Craze Seducing Our Daughters přeložila Romana Hegedusová). Praha, Bourdon 2024, 336 s.
ISBN 978-80-7611-150-9.

Česká a slovenská psychiatrie

V roce 2020 byla v USA vydána kniha autorky Abigail Shrier s názvem Irreversible Damage: The Transgender Craze Seducing Our Daughters. Tato kniha vyvolala nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích poměrně bouřlivé reakce a její možné vydání vyvolalo značné kontroverze taktéž v České republice. Knihu mělo původně vydat nakladatelství Albatros, které se však nakonec rozhodlo knihu nevydat pro její jednostrannost a zraňující potenciál pro určitou skupinu lidí. Následně se rozhodlo její překlad a práva odkoupit na kladatelství Bourdon, které se rozhodlo knihu vydat, což se v těchto dnech stalo.

Kniha se zabývá narůstajícím fenoménem transgender problematiky u dospívajících dívek v USA, u kterých rodiče až do adolescentního věku neměli nejmenší pochybnosti o jejich genderové identitě a nepozorovali žádné známky genderové dysforie. Klíčovým pojmem v této knize je "genderová dysforie s rychlým nástupem" (rapid-onset gender dysphoria, ROGD), což označuje náhlý a pro okolí neočekávaný výskyt genderové dysforie u adolescentů. Shrierová často označuje situaci za "epidemii" a přirovnává ji například k mentální anorexii. Kniha diskutuje o sociálních a psychologických faktorech, které ovlivňují genderovou dysforii.

Z pozice novinářky se Shrierová v knize obrací na odborníky i influencery zabývající se genderovou problematikou, ale především na rodiče dívek s ROGD, jejichž příběhů je v knize spousta, a právě na těchto příbězích často nespokojených a zoufalých rodičů autorka demonstruje problematiku.

Zajímavou částí knihy je kapitola věnovaná takzvané epidemii genderové dysforie s rychlým nástupem (ROGD) z pohledu doktorky Lisy Littmanové. V roce 2018 publikovala v časopise PLOS ONE článek, ve kterém se zaměřila na rozhovory s rodiči dívek s ROGD, aby potvrdila několik hypotéz. Littmanová zkoumala například, zda sociální ovlivňování může přispět k rozvoji genderové dysforie, nebo zda její rozvoj neovlivňují maladaptivní copingové mechanismy. Brownova univerzita, kde doktorka Littmanová pracovala, se za vydání článku omluvila a přezkoumávala jeho metodologii, než ho znovu publikovala.

Další kapitoly knihy kritizují nabádání influencery k hormonální terapii a sociální tranzici bez dostatečného psychologického zhodnocení. Je zde popsáno, jak influenceři ospravedlňují lhaní a podvádění ve snaze získat hormonální terapii. Podobně jako Dr. Littmanová ve svém článku, i Shrier poukazuje na možnost vzájemného ovlivňování v sociální skupině a velkého vlivu sociálního prostředí v rozvoji genderové dysforie.

Pro psychiatry, psychology a psychoterapeuty mohou být zvláště zajímavé kapitoly věnované afirmativní terapii u psychiatrů a psychologů v USA. Jedná se o přístup, který se zaměřuje na bezpodmínečné přijetí a podporu individuálního sebeurčení genderové identity klienta, neklade důraz na zkoumání nebo zpochybňování podkladů pro tyto pocity. V knize je opakovaně popsáno, jak byli rodiče tímto přístupem zaskočeni, popisovali také pocity zrady či nedostatečné pomoci ze strany odborníků. Autorka se zde ostře vymezuje právě proti sebediagnostice a sebeurčení genderové dysforie a je velmi kritická k afirmativnímu přístupu. Argumentuje, že tyto metody mohou vést k unáhleným rozhodnutím o tranzici bez dostatečného psychologického zhodnocení, upozorňuje na riziko, že afirmativní přístup může ignorovat hlubší psychologické nebo sociální problémy.

Kniha je kontroverzním pohledem na narůstající fenomén transgender problematiky, zejména u dospívajících dívek v USA. Autorka se k problematice vyjadřuje velmi kriticky a často jednostranně, přičemž zdůrazňuje rizika spojená s rychlým nástupem genderové dysforie a jejím dopadem na mladé ženy. Přestože kniha vzbuzuje kontroverze a kritiku, může i v českém prostředí otevřít prostor k další diskusi a zkoumání problematiky z jiného úhlu pohledu.

MUDr. Rachel Sajdlová
Psychiatrická klinika - sexuologie, FN Plzeň a Lékařská fakulta UK v Plzni

doc. MUDr. Luděk Fiala, Ph.D., MBA
Psychiatrická klinika - sexuologie, FN Plzeň a Lékařská fakulta UK v Plzni, Sexuologický ústav 1. LF a VFN Praha

Literatura


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2024;120(4): 211 -212

Zpět