Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

kongresy, konference, kursy

31. EVROPSKÝ PSYCHIATRICKÝ KONGRES EPA 2023


Paříž 25.-28. března 2023

V březnu 2023 se v Paříži po dlouhých čtyřech letech konal prezenčně největší evropský psychiatrický kongres, EPA 2023. Naposledy byla příležitost se sejít v roce 2019 ve Varšavě, v následujících letech se ze známých důvodů v důsledku pandemie covid-19 bylo možno setkat pouze virtuálně. O tom, že je stále velký hlad po osobním kontaktu, svědčil i počet účastníků, více než 4000 z více než 100 zemí celého světa.

Pod jako vždy obvykle dostatečně obecným a všeobjímajícím mottem ("Sociální soudržnost, společný cíl pro psychiatrii") bylo možno v průběhu kongresu vyslechnout tři plenární přednášky, navštívit 51 sympozií, 15 kurzů EPA, zhlédnout více než 1000 elektronických posterů. Tematicky odborná sdělení obsáhla celé spektrum psychiatrie, od preklinického výzkumu až po sociální problematiku. V přednáškách a sympoziích se opakovaně objevovala aktuální témata, jako jsou psychedeliky asistovaná psychoterapie nebo veřejné duševní zdraví. Důležitou součástí kongresu se stalo Forum EPA, platforma spolupráce, která předchází vlastnímu zahájení, na němž převzala prof. Silvana Galderisi z Neapole cenu EPA Constance Pascalové - Helen Boyerové.

V Evropské psychiatrické asociaci (EPA) hrají stále větší roli národní psychiatrické společnosti jednotlivých evropských států, které EPA sdružuje (v současnosti to je 44 asociací ze 40 zemí). Ukázalo se to zejména na solidaritě s válkou zasaženou Ukrajinou a Tureckem, které postihlo katastrofické zemětřesení. Na zasedání Rady národních asociací bylo mj. znovu potvrzeno rozhodnutí výboru EPA z roku 2022 o pozastavení členství Nezávislé psychiatrické asociace Ruska.

V průběhu kongresu se konala valná hromada EPA, na níž předal předsednictví EPA prof. Peter Falkai z Mnichova prof. Geertu Domovi z Belgie. Kromě schválení několika změn ve stanovách EPA byl také schválen vznik nové Sekce veřejného duševního zdraví EPA. V doplňovacích volbách do výboru EPA byl zvolen prof. Pavel Mohr, který se tak stal po prof. Cyrilovi Hoschlovi (prezident EPA v letech 2007-2008) teprve druhým zástupcem české psychiatrie v nejvyšším orgánu EPA.

Česká a slovenská psychiatrie

V říjnu 2023 EPA oslaví 40 let své existence. Z původně zájmového francouzsko-německého sdružení, pod původním názvem Asociace evropských psychiatrů (AEP), se EPA postupně stala sebevědomým a významným stakeholderem v evropské politice duševního zdraví. Dokladem stoupající prestiže organizace je i rostoucí zájem o individuální členství v EPA, zejména mezi mladými psychiatry. Škoda jen, že podobný zájem není i mezi českými psychiatry, snad jen s výjimkou aktivní role Psychiatrické společnosti v Radě národních asociací. EPA přitom nabízí celou řadu možností, právě pro mladé psychiatry, v podobě letních škol, prezenčních i online kurzů v psychofarmakologii a psychoterapii, e-learningových aktivit, cestovních stipendií, zkušenostních pobytů na zahraničních klinických a výzkumných pracovištích. Kromě pravidelně publikovaných pozičních deklarací a doporučení pro léčbu EPA v současnosti připravuje evropská vodítka pro léčbu schizofrenie a společné evropské psychiatrické kurikulum, s plánovanou evropskou atestací z psychiatrie.

EPA chce v koordinaci s dalšími evropskými organizacemi (European Brain Council, European Academy of Neurology, ECNP, GAMIAN, EUFAMI) přispět k větší viditelnosti problematiky duševního zdraví a léčby duševních poruch v Evropě, a již dnes se proto připravuje na volby do Evropského parlamentu v roce 2024. Příští, 32. kongres EPA, se bude konat 6.-9. dubna 2024 v Budapešti, pod heslem "Duševní zdraví: otevřené a inkluzivní". Bude to náplast za loňský rok, kdy se měl kongres rovněž uskutečnit v městě na Dunaji, ale z důvodů více politických než protiepidemických byl na poslední chvíli přesunut do virtuálního prostoru. Tak snad to na druhý pokus vyjde.

prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D.
Národní ústav duševního zdraví, Klecany


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2023;119(3): 127 -128

Zpět