Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

zprávy z Psychiatrické společnosti ČLS JEP

Z JEDNÁNÍ VÝBORU PSYCHIATRICKÉ SPOLEČNOSTI ČLS JEP
dne 3. února 2021


1. Výbor vyslechl dr. Goetze a dr. Zagatovou, kteří představili problematiku předávání dětských pacientů do psychiatrické péče pro dospělé pacienty. Dr. Zagatová (Dětská a dorostová psychiatrická ambulance, Písek a CDZ, Strakonice) výboru PS problém představila a poukázala na to, že je potřeba spolupráce mezi lékaři pro děti i dospělé, vnímá potřebu se setkat a diskutovat s oběma skupinami odborníků např. na konferenci. Navrhuje uspořádat celorepublikovou studii pro lékaře s odborností dětské i dospělé psychiatrické péče a vytvořit doporučený postup pro předávání adolescentních pacientů do péče psychiatrů pro dospělé. Sekce DDP navrhuje zapracovat problematiku do RPP. Výbor PS podporuje tuto iniciativu, doporučil dr. Zagatové a Sekci DDP spojit se s Mgr. Běhounkem a kontaktovat pracovní skupinu při MZ. Souhlasil s uspořádáním sympozia nebo workshopu na podzimní konferenci a vytvoření doporučených postupů. Podporuje celorepublikovou studii zaměřenou na lékaře pro dětskou a dospělou psychiatrii. Dr. Zagatová vytvoří dotazník, který bude rozeslán členům PS.

2. Prof. Mohr zkontroloval zápis z minulé schůze. Výbor PS s předsedou sekce ambulantní péče domluvili vytvoření pracovní komise na zmapování financování ambulantních služeb, nominováni byli dr. Popov a dr. Tuček. Pracovní skupina doposud nezačala pracovat. Na žádost prof. Mohra MZ ČR odstranilo z NAPDZ přílohu č. 3 NAPDZ.

3. Výbor projednal otevřený dopis Ambulantní psychiatrie z.s. Na stránkách PS a ve zpravodaji byla uveřejněna odpověď na jednotlivá zavádějící tvrzení a informace o současném financování psychiatrické ambulantní péče. Informace o financování vyjde v časopisu Česko-slovenská psychiatrie 2021/01. Výbor PS se rozhodl, že nechce vést dialog se spolkem Ambulantní psychiatrie z.s., nýbrž s výborem sekce Ambulantní psychiatrie PS. Výbor PS schválil návrh sejít se příště s celým výborem sekce Ambulantní psychiatrie PS, protože pravděpodobně dostávají zkreslené informace.

4. Dr. Papežová informovala o dění v probíhající reformě psychiatrické péče. Služby včasné intervence mají výstupy ze svých projektů a jeví se jako udržitelné, měly by patřit tedy pod CDZ, bude se tvořit signální výkon, který výbor PS bude připomínkovat. Mgr. T. Petr připravil vyjádření, zda psychiatrická sestra musí mít komplexní vzdělání, nebo by některé výkony měly být v rámci certifikovaného kurzu. Dále se řešila problematika úvazků primářů akutní a následné péče v PN v návaznosti na dopis adresovaný ČLK. Byl představen a komentován koncept akutní péče.

MZ poslalo ZP návrh na bonifikaci krátkodobé péče v úhradových dodatcích. VZP to bude akceptovat. Sítě CDZ by měly řešit rovnoměrné zajištění péče, pokud budou CDZ splňovat standard, budou do péče přibývat. Nové služby - forenzní týmy budou k 1. 3. 2021 vstupovat do pilotních projektů, Ambulance s rozšířenou péčí (ARP) už vstoupily do provozu, poslední ARP pro adiktologické pacienty by měla začít provoz k 1. 4. 2021. Všechny ostatní týmy už vstoupily do provozu, seniorský tým zahájí činnost od 1. 3. 2021.

5. Výbor odsouhlasil stanovisko PS k očkování proti Covid 19 u pacientů trpících SMI, které bude umístěno na webu PS.

6. Dr. Rektor představil členům výboru PS změny ve standardu CDZ, které půjdou do připomínkového řízení a na poradu vedení a aktualizace ve věstníku. Vstupní podmínka cílové skupiny bude snížená na kritérium skóre GAF 60. Do textu revidovaného standardu CDZ zařadili komunitní týmy jako případné zárodky CDZ, i z důvodu odlišení od CDZ. Služby standardních CDZ rozdělili následovně: základní služby na mobilní, krizové, psychiatrické a klinicko--psychologické, časné intervence, pohotovost k aser-tivnímu kontaktování, denní služby, síťování, systematická spolupráce s akutním i následným lůžkovým zařízením, kontaktní místo (informační pomoc) a do-plňkové/fakultativní služby: intenzivní krizové služby v zázemí CDZ, domácí hospitalizace (intenzivní péče v domácím prostředí). Startovací CDZ má v základu stejné služby jako standardní, pouze je deklarováno, že jsou v rozsahu, který umožní jeho personální kapacita po dobu 5 let, aby se personálně vyvinulo do standardního CDZ. CDZ-K s nepřetržitou krizovou službou je nyní samostatný typ CDZ zabývající se především krizovou péčí. Další změny byly provedeny v personálních kritériích, u standardního CDZ byl snížen úvazek psychiatra na 1, 0 z původního 1,5 úvazku. O 1 úvazek byl zredukován počet všeobecných sester a sociálních pracovníků, nově je 8 + 8 úvazků.

7. Dr. Rektor informoval výbor PS, že vznikla Asociace CDZ se sekcí sociálních služeb a sekcí zdravotních služeb, která bude hájit zájmy CDZ v dohodovacích řízeních, o ceně bodu i v řízeních k výkonům v sazebníku, bude vést jednání s ZP, krajskými úřady a MPSV. Zřizovateli CDZ jsou sociální a zdravotní organizace. Během čtyř měsíců by měli vstoupit členové a následně budou řádné volby. Pro ty, kdo chtějí založit CDZ, existuje u Asociace přidružené členství bez hlasovacího práva. Počítá se také se stálými hosty z řad pacientských organizací, bez hlasovacího práva.

8. Výbor schválil vyhlášení Kuffnerovy ceny za publikace vydané v roce 2020. Cenu sponzoruje společnost Viatris. Schválil také pravidla Novinářské ceny a její vyhlášení.

9. Výbor schválil přihlášky nových členů: Mgr. Adéla Farářová (Praha 2), MUDr. Lenka Neuschlová (Praha 8), MUDr. Hong Tai Le (Praha 2), MUDr. Martina Lubojacká (Tábor), MUDr. Renata Toušová (Louny), MUDr. Adéla Chmelařová (Přerov), MUDr. František Salaj (Přerov), MUDr. Lenka Tocháčková (Plzeň).

10. Prof. Mohr informoval o on-line formě únorové Purkyňky, kterou zajišťují pracovníci PK Olomouc, paní prof. Látalová a kolegové. Uveřejněna by měla být do konce února.

11. Příští schůze výboru PS se bude konat 3. března 2021 od 12.00 hod. on-line formou přes ZOOM.

Zapsala Lenka Knesplová, ředitelka sekretariátu PS ČLS JEP.


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2021;117(2): 94 -95

Zpět